Tirana
light rain
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
65 %
2.1kmh
20 %
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
26 °
Die
25 °
Hën
28 °
E enjte, 8 Qershor, 2023

Tornadot në SHBA shkaktojnë 26 viktima dhe mijëra të pastrehë

Lajme të ngjashëm

Të paktën 26 persona humbën jetën si pasojë e tornadove të fuqishme që prekën së paku shtatë shtete në Shtetet e Bashkuara.

Stuhitë e forta plagosën dhjetra persona, lane të bllokuar dhjetra banorë në shtëpitë e tyre dhe shkatërruan biznese dhe ndërtesa.

Viktima u shënuan në shtetet e Arkansasit, Alabamës, Illinoit dhe Indianës.

Në disa qytetete, autoritetet kanë bërë thirrje për evakuimin e banorëve.

Rreth 90 mijë abonentë u përballën me mungesë të energjisë elektrike në shtetin e Arkansasit ndërsa ndërepreje pati edhe në të paktën 5 shtete të tjera.

Sipas meteorologëve moti pritet të përkeqësohet gjatë ditës së sotme.

Javën e kaluar, si pasojë e motit të keq, 26 persona humbën jetën dhe mbi 400 shtëpi u shkatërruan në shtetin Misisipi.

Më shumë