Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
64 %
1kmh
0 %
Die
27 °
Hën
25 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Tornado godet Kinën, 10 persona humbin jetën dhe qindra të plagosur

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Të paktën 10 persona humbën jetën dhe 300 të tjerë mbetën të plagosur nga dy tornado që goditën Kinën Lindore dhe Qendrore.

Mediet e huaja raportojnë se gjashtë njerëz vdiqën në qytetin Wuhan dhe katër të tjerë në qytetin Shengze, rreth 400 kilometra (250 milje) në lindje në provincën Jiangsu, thane zyrtarët e qeverisë lokale.

Një tornado goditi së pari Shengze rreth orës 19:00 të mbrëmjes së djershme, duke rrëzuar ndërtesat e fabrikave dhe duke dëmtuar objektet e energjisë elektrike, tha Agjencia Zyrtare e Lajmeve Xinhua.

Qeveria e qytetit Suzhou, e cila mbikëqyr qytetin, tha në një postim në rrjetet sociale se katër persona kishin vdekur dhe 149 të tjerë kishin lëndime të lehta.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img