Hapësire reklamuese

Bota

“Top zjarri” mbi Australi, astronomi shpjegon ngjarjen (VIDEO)

Shkruar nga Newsbomb
“Top zjarri” mbi Australi, astronomi shpjegon ngjarjen (VIDEO)
Një “top zjarri” u pa duke u ndezur qiellin e natës në Melburn të Australisë të hënën, duke shkaktuar një sërë postimesh në mediat sociale që pyesnin nëse ishte një meteor. Disa nga këto postime tregojnë qartë se “topin e zjarrit” që shpërthen dhe shpërbëhet një dhjetëra copëza. Me këto fragmente që digjen teksia bien në tokë, që do të thotë se ky objekt ishte i madh. Marrë nga twitter.com/peachteagamer/ Sipas një analize nga astronomi me bazë në SHBA, Jonathan McDowell, topi i zjarrit mund të ketë qenë faza e tretë e një rakete Soyuz2 që mbante satelitin e vëshgimit GLONASS-K2. Kjo u lëshua nga Roscosmos (Agjencia Ruse e Hapësirës) më 7 gusht nga kozmodromi Plesetsk rreth 800 km në veri të Moskës.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese