Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
48 %
4.1kmh
0 %
Die
28 °
Hën
33 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
E diel, 20 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Tomini këshillë për lehtësimin e masave: Aktiviteti në stadiume dhe teatro nis më 1 korrik, por kujdes se…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Zëvendësministrja e Shëndetësisë Eugena Tomini ka folur për lehtësimin e masave, të vendosura nga Komiteti Teknik, duke u shprehur se do të vijë në mënyrë graduale, në bazë të monitorimit të situatës. 

Tomini tha se lehtësimi i masave do të vlejë edhe tifozeritë në stadiume dhe pjesëmarrjen e qytetarëve në teatro, aktiviteti i të cilave do të fillojë më 1 korrik e në vijim, deri në 30%  të kapaciteteve.

Ajo bëri apel që sërish të tregohet kujdes nga qytetarët,  pasi mund të ketë kthim mbrapa.

“Prezenca e Covid-19 ende nuk ka ikur. Lehtësimi i masave do të vijë në mënyrë graduale, duke vlerësuar indikatorët në bazë të monitorimit të situatës”, u shpreh Tomini.  

Pyetje: Muzika në lokale?

Tomini: Lokalet me muzikë favorizojnë transmetimin e Covid, janë grupmosha që frekuenton këto ambiente, që i përkasin grupmoshës që nuk janë vaksinuar. Ka dalë një kalendar i lehtësimit të masave nga Komiteti Teknik. Lehtësimi i tyre duhet bërë ngadalë duke monitoruar situatën sepse mund të ketë kthim mbrapa. 

Pyetje: Lehtësimi për teatrot dhe staduimet?

Tomini: Këto grupe kanë qenë të privuar nga pandemia, ashtu si edhe si shumë grupe të tjera. Do të vijojnë aktivitetin e tyre nga data 1 korrik e në vijim. Kemi rekomanduar se grupimi prej 10 individësh të jetë e rrethit familjar, por nuk është zbatuar shumë. Grupimi prej 50 personash do të zbatohet ne distancë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img