Tirana
clear sky
37.5 ° C
37.5 °
37.5 °
20 %
2.1kmh
0 %
Pre
36 °
Sht
34 °
Die
34 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Toksikologu jep alarmin: Gjatë pandemisë droga u përzie me ilaçet, lëndët narkotike po konsumohen nga vajzat 17-18 vjeçe, e pinë në…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

395a225be9a87685985950f9277fd2a5

Periudha e pandemisë ka ndihmuar trafikantët e drogës për të rritur fitimet e tyre, pasi kanë transportuar sasi më të mëdha të lëndëve narkotike.

Toksikologu Zihni Sulaj u shpreh se gjatë pandemisë drogha është përzier me ilaçe, duke rritur efektin e saj te përdoruesi dhe duke shtuar dëshirën për konsum të madh. Ai tha 2 persona kanë humbur jetën nga overdoza gjatë vitit të fundit.

“Efektet toksike të drogave më së shumti qëndrojnë të përziersit, tek shtesat që bëhen, se sa tek ventë produkti aktiv i drogës. Pandemia e ka çuar në një përmbysje të tablosë epidemiologjike të përdoruesve. Shpesh për të arritur efektin në mungesë të sasive këta përdorin shumë medikamente. Përziejnë shumë qetësuse, antidepresiv, i përziejnë bashkë me drogën dhe e injektohen çka e bën edhe më të rëndë këtë. Ne kemi konstatuar 2-3 raste overdozë të shoqëruar me përfundim vital”, u shpreh Sulaj për Top Channel.

Ai ngriti alarmin se lëndët narkotike po konsumohen shumë nga adoleshentët, ndërkohë që është rritur numri i femrave 17-18 vjeçe që pëlqejnë ta pinë në grup.

“Ata që kanë një punë të mirë dhe burim të ardhurash financiare të sigurta dhe shumta e preferojnë që drogën ta pinë në grup. Por nga ana tjetër fatkeqësisht kanë filluar që drogën ta konsumojnë shumë femrat 17-18 vjeçe”, tha ai.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img