Tmerr në Etiopi, përleshje mes protestuesve dhe policisë, 300 të vdekur (Foto)

Publikuar tek: bota, më 17:03 02-10-2016 Tmerr në Etiopi, përleshje mes protestuesve dhe policisë, 300 të vdekur (Foto)

Qindra persona janë vrarë dhe plagosur në rajonin Oromia të Etiopisë pas përleshjeve mes forcave të sigurisë dhe protestuesve.

BBC raporton se mjaft persona kanë vdekur gjatë ikjes nga rrëmuja për shkak të panikut pasi policia hodhi gaz lotsjellës dhe topa me ujë në drejtim të protestuesve.

Aktivisti nga Ormona, Jaëar Mohamed, është cituar të këtë thënë se gati 300 persona janë vrarë dhe shumë të tjerë janë plagosur. Sipas tij, ushtarët dhe helikopterët kanë shtënë me armë zjarri, duke e bërë një turmë njerëzish që rrëzohen nga një shkëmb dhe të bien në ujë.

Mijëra persona u mblodhën sot për festivalin fetar në Bishoftu, rreth 40 kilometra larg kryeqytetit Addis Ababa.

Ndërkohë, Qeveria e Etiopisë ka thënë në një deklaratë ka të vdekur dhe se personat përgjegjës do të përballen me drejtësinë.

etiopi.jpg

etiopi1.jpg

etiopi2.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “Kjo është hera e fundit që më shikoni, lamtumirë”, postimi që alarmoi “Facebook”-un
Arrestohet vëllai i Fetullah Gylenit, akuzohet për organizimin e puçit të dështuar ushtarak »
Article Logic
Execution time: 0.0094490051269531
array(1) { ["section"]=> string(80) "tmerr-ne-etiopi-perleshje-mes-protestuesve-dhe-policise-300-te-vdekur-foto-54854" }