Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
83 %
1kmh
0 %
Mër
41 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
40 °
Die
41 °
E mërkurë, 28 Korrik, 2021

Tmerr në Burkina Faso, 20 të vdekur, u liruan 126 persona

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

c5654bbb772f993f44c896f22cc39892

Al-Kaida sulmon në Burkina Faso, 20 persona të vdekur dhe një numër i pa caktuar të plagosur.

Dy sulme në kryeqytetin e Burkina Faso-së, Ouagadougou janë bërë gjatë natës nga disa terroristë të armatosur rëndë, duke vrarë 20 njërëz dhe plagosur akoma më shumë (nuk është mësuar akoma numri i personave që janë të plagosur).

Organizata terroriste, Al-Kaida mori përgjejsinë e sulmit në shtetin Afrikan. Fillimisht terroristët sulmuan një lokal dhe pak më vonë hotelin Splendid, atje ku janë vrarë 20 persona, kurse shumë shtetasë të tjerë mbaheshin peng nga personat të armatosur deri sa forcat speciale u futën brënda hotelit i cili kishte marrë flakë te dhoma e pritjes, dhe shpëtuan 126 veta. Midis tyre dhe ministri i Punëve Publike së Burkina Faso, Clement Sawadogo.

Më shumë

spot_img
spot_img