Tirana
light rain
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
83 %
1kmh
75 %
Die
26 °
Hën
30 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
29 °
E diel, 14 Gusht, 2022
spot_img

Tjetërsuan 10 mijë m2 tokë shtetërore lulishte për ta kthyer në hotel në Sarandë, vetëdorëzohet një prej biznesmenëve të përfshirë në skemën e falsifikimit

spot_img

Lajme të ngjashëm

 

Biznesmeni Behar Muçobega është ditën e sotme është vetëdorëzuar në polici, menjëherë sapo u kthye nga Greqia. Ai u kthye ditën e sotme nga Greqia dhe mënjëherë u bë arrestimi i tij pasi që prej datës 1 qershor, 40 vjeçari rezulton i shpallur në kërkim pas operacionit të Prokurorisë së Sarandës ku u lëshuan 9 urdhër arreste për zyrtare të ASHK, Bashkisë, biznesmenë e qytetarë lidhur me tjetërsimin e 9920 m2 truall në bregdet.

albsig

Behar Muçobega akuzohet për “falsifikim dokumentash” dhe dyshohet si një nga përfituesit e një pjese të truallit.

Pra një sipërfaqe prej 10 230 m2 tokë shtetërore në bregdetin e Sarandës përmes një skeme falsifikimi “gatuar” në zyrat e shtetit i’u dha dy biznesmenëve të cilët e shndërruan në truall për ndërtimin e një hoteli.

Vetëm brenda pak orësh nga ndalimi, Muçobega ka dalë para Gjykatës së Sarandës, ku ndaj tij gjyqtari Shkelzen Liçaj ka vendosur masën e sigurisë “Arrest në shtëpi”.

Nga operacioni i 1 qershorit u arrestuan 6 persona dhe u shpallën në kërkim 3. Gjykata liroi 5 nga të arrestuarit duke vendosur masën e sigurisë “Arrest në shtëpi” ndërsa në burg ka ngelur vetëm noteri Aleko Anagnosti. Në kërkim vazhdon të jetë ish-Drejtori i ASHK Sarandë Ardian Kola si dhe biznesmeni Bedri Muçobega, vëllai i të ndaluarit të sotëm.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img