Hapësire reklamuese

Bota

Tjetër sulm në strehën e refugjatëve në Gaza, 20 viktima përfshirë gra e fëmijë

Shkruar nga Newsbomb
Tjetër sulm në strehën e refugjatëve në Gaza, 20

Një strehë e OKB-së e kthyer në shkollë në Kampin e Refugjatëve Jabalia në Gaza, është sulmuar me raketa nga Izraeli duke vrarë të paktën 20 persona dhe duke plagosur 5 të tjerë.

Burime për Skynews kanë verifikuar disa pamje që tregojnë persona të plagosur në shkollë, mes tyre gra dhe fëmijë. Sipas OKB, katër strehimore të Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Ndihmën dhe Punët janë sulmuar në 24 orët e fundit.

Deklarata e OKB-së: “Vetëm në 24 orët e fundit, katër strehimore të UNRËA-s u dëmtuan në Rripin e Gazës.   Sot, një strehë e kthyer në shkollë u dëmtua në Kampin e Refugjatëve Jabalia, më i madhi në Rripin e Gazës, duke vrarë të paktën 20 persona dhe duke plagosur pesë.  Kjo vjen pas dy ditësh bombardimesh të forta në zonë."

Deklarata vazhdon: “Në të gjithë Rripin e Gazës, këto strehimore duhet të jenë një strehë e sigurt, nën flamurin e Kombeve të Bashkuara. E drejta ndërkombëtare humanitare nuk lë asnjë dyshim se civilët dhe objektet civile duhet të mbrohen. Deri më sot, 72 kolegë të UNRËA-s janë vrarë në Gaza që nga fillimi i luftës, shpesh me familjet e tyre. Sa të tjera? Sa më shumë pikëllim dhe vuajtje? Një armëpushim humanitar është i vonuar për hir të njerëzimit."

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese