Hapësire reklamuese

Bota

Tjetër sulm ajror në kampin e refugjatëve në Gaza

Shkruar nga Newsbomb
Tjetër sulm ajror në kampin e refugjatëve në Gaza

Një shpërthim masiv ka tronditur kampin e refugjatëve të Gazës në Jabalya, duke shkatërruar disa ndërtesa, për të dytën ditë radhazi.

Pamje nga vendi i shpërthimit të mërkurën treguan dëme katastrofike që rrethonin një krater të thellë në lagjen Jabalya të Fallujas. Njerëzit shihen duke gërmuar nëpër rrënoja duke kërkuar trupa.

Mbrojtja Civile në Gazën e drejtuar nga Hamasi tha se shumë njerëz vdiqën në sulm dhe "një numër i madh" mbetën nën rrënoja në atë që e përshkroi si "masakër të dytë" në kampin e refugjatëve.

Ushtria izraelite kreu sulme ajrore në Jabalya të martën në një zonë pranë Falluxha. Mjekët thanë se kishte qindra viktima dhe të plagosur.

IDF tha se sulmet e së martës kishin në shënjestër dhe vranë Ibrahim Biari, të cilin e përshkroi si një nga komandantët e Hamasit përgjegjës për sulmin e 7 tetorit në Izrael, i cili la më shumë se 1,400 njerëz të vdekur dhe qindra të marrë peng.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese