Hapësire reklamuese

Ekonomi

Tjetër goditje për kriptomonedhat, Kina i shpall plotësisht të paligjshme

Shkruar nga Newsbomb
Tjetër goditje për kriptomonedhat, Kina i shpall plotësisht

Agjencitë qeveritare kineze përfshirë rregullatorin e letrave me vlerë të vendit dhe Bankën Popullore të Kinës (PBOC) thanë në një deklaratë të Premten se të gjitha aktivitetet e biznesit të lidhura me kriptovalutat janë të paligjshme dhe u zotuan të frenojnë aktivitetet e paligjshme që përfshijnë monedhat dixhitale.

Agjencitë thanë se shkëmbimet e kriptove jashtë shtetit do të bllokohen nga ofrimi i shërbimeve për banorët kinezë përmes internetit.

Kina do të zhvillojë "sisteme të reja" për të kundërshtuar rreziqet që vijnë nga kriptovalutat. Kina gradualisht do të fillojë të mbyllë operacionet e minierave kripto dhe asnjë projekt i ri minierash nuk do të lejohet, tha Komisioni Kombëtar i Zhvillimit dhe Reformës në një deklaratë.

Në maj, zëvendëskryeministri kinez Liu He i tha një grupi zyrtarësh financiarë se qeveria do të "godiste aktivitetin e minierave dhe tregtimit të bitcoin" si pjesë e qëllimit të saj për të arritur stabilitetin financiar. Dhe mbikëqyrësit e financave dhe bankave thanë se institucionet financiare dhe kompanitë e pagesave nuk duhet të marrin pjesë në asnjë transaksion që lidhet me kriptomonedhën, as nuk duhet të ofrojnë.

Masat nuk kanë të bëjnë vetëm me zvogëlimin e rrezikut financiar. Kompjuterët e nevojshëm për minierat e bitcoin konsumojnë një ton energjie kompjuterike dhe energji elektrike, duke ngritur shqetësime për impaktin që kanë në mjedis.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese