Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
94 %
2.1kmh
0 %
Mar
27 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
29 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

Thyerja e monumentit të vrasësit të shqiptarëve, Thimio Loli, Doda: Duhet përgëzuar si veprim

spot_img

Lajme të ngjashëm

‘Ka qenë një dokumentar i Marin Memës, i cili nxorri të gjithë të vërtetën për këtë person që jo vetëm kishte vrarë dhe masakruar shqiptarë në 1914, por më pas i futur në bandat zerviste kishte masakruar popullsinë çame. Pra një person me tërbim antishqiptar që i është ngritur një përmendore në vendin tonë. Kanë qenë edhe deputetë që kanë qenë të pranishëm aty atë ditë, për turpin e tyre dhe të qeverisë që përfaqësonin. Por ajo që mua më bën çudi është tendenca për t’i quajtur sikur janë normalitete për t’i harruar fakte të tilla. Dikush e ka thyer këtë përmendore dhe unë e përgëzoj shumë si veprim. E quaj veprimin më të mirë dhe të drejtë për të bërë në këto kushte sepse në asnjë mënyrë nuk mund të pranosh një person që është përfshirë drejtpërdrejtë nga akte genocidiale dhe të spastrimit etnik. Të lejohet sikur është hero në këtë vend’, u shpreh Mesila Doda në Abc Neës.

 

Më shumë

spot_img