Tirana
broken clouds
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
67 %
2.6kmh
75 %
Die
18 °
Hën
16 °
Mar
13 °
Mër
12 °
Enj
13 °
E diel, 2 Prill, 2023

Thirrjet “e dëshpëruara” të Ukrainës, vendet perëndimore kundër dërgimit të avionëve luftarakë

Lajme të ngjashëm

Ministri i Jashtëm i Ukrainës ka përsëritur këtë të martë thirrjet drejtuar vendeve perëndimore, për dërgimin e avionëve luftarakë.

“Forcat e Armatosura të Ukrainës duhet të marrin të gjitha llojet e armëve që u nevojiten për të mbrojtur dhe rivendosur integritetin territorial të vendit tonë”, ka thënë ministri Dmytro Kuleba.

Sipas tij, Ukraina ka nevojë për avionë luftarakë dhe raketa me rreze të gjatë veprimi jo për të përshkallëzuar konfliktin, por për t’u mbrojtur dhe për të penguar sulmet ruse.

“Partnerët tanë janë të vetëdijshëm për llojet e armëve që na duhen – para së gjithash, avionë luftarakë dhe raketa me rreze të gjatë që mund të godasin objektiva deri në 300 km. Këto nuk janë armë përshkallëzimi, por më tepër armë të mbrojtjes dhe parandalimit kundër agresorit. Ne jemi duke negociuar në mënyrë aktive për të zhbllokuar të gjitha këto zgjidhje. Unë kam udhëzuar të gjithë diplomatët tanë në kryeqytetet kryesore që ta bëjnë këtë një prioritet”, vazhdoi Kuleba.

Mirëpo, vendet perëndimore janë kundër kërkesave të Kievit. Sipas tyre, dërgimi i armëve në fushën e betejës mund të përshkallëzojë më tepër konfliktin dhe të bëjë që ai të përhapet në shtete të tjera evropiane.

Mbretëria e Bashkuar tha të martën se beson se “nuk është praktike” të dërgojë avionët e saj luftarakë në Ukrainë. Avionët luftarakë janë “jashtëzakonisht të sofistikuar dhe duhen muaj për të mësuar se si të fluturojnë”, u tha gazetarëve një zëdhënës i Downing Street.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha të hënën se megjithëse Franca nuk kishte marrë asnjë kërkesë nga Ukraina për të dërguar avionë luftarakë, “asgjë nuk është jashtë kufijve në parim”.

Ndërkohë, presidenti amerikan Joe Biden u përgjigj “jo”, kur u pyet nga një gazetar nëse do të dërgonte avionë luftarakë F-16 në Ukrainë.

Ministri gjerman i Mbrojtjes, Boris Pistorius, ka  përjashtuar gjithashtu dërgimin e avionëve luftarakë  në Ukrainë, sipas një interviste me gazetën gjermane Süddeutsche Zeitung të premten. “Kjo nuk bëhet fjalë”, citohet të ketë thënë Pistorius.

Më shumë