Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
68 %
1kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
33 °
Mar
35 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Thirrja për Boris Johnson: Ndaji vaksinat me vendet e varfëra

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një grup organizatash bamirëse i kanë bërë thirrje kryeministrit britanik Boris Johnson të “qartësojë pa humbur kohë” se sa doza të vaksinave anti-Covid do të dhurojë Britania e Madhe për vendet e varfëra.

“Save the Children” dhe “Trust Welcome” janë disa nga organizatat që i bëjnë thirrje Johnson të nisë dhurimin e vaksinave përmes COVAX.

Ndërsa sekretari i Kulturës Oliver Dowden tha se Britania nuk ka aktualisht asnjë tepricë vaksinash, por nëse do të ketë, do t’i ndajë ato me vendet e varfëra.

Mbretëria e Bashkuar ka porositur 400 milion doza të vaksinës kundër koronavirusit, dhe pritet që pjesa më e madhe e tyre të teprojë. Këtë pjesë, autoritetet britanike kanë deklaruar se do ta dhurojnë për vendet e varfëra.

Disa nga këto vende që ka gjasë të marrin të parat vaksinën përmes Covax janë Afganistani, , Republika Demokratike e Kongos, Etiopina dhe Somalina.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img