Tirana
clear sky
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
30 %
5.1kmh
0 %
Mar
1 °
Mër
7 °
Enj
9 °
Pre
10 °
Sht
10 °
E martë, 25 Janar, 2022

Thirrja e OBSH-së: Mbani kufijtë të hapur pavarësisht varianteve të Covid-it

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka inkurajuar vendet që të mbajnë kufijtë e tyre të hapur, pavarësisht frikës për variantin Omicron të Covid-19. Nëse vendosen kufizime, paralajmëroi organizata, ato nuk duhet të jenë “të panevojshme”.

“Covid-19 shfrytëzon vazhdimisht ndarjet. Ne do ta përmirësojmë pozitën tonë ndaj virusit vetëm nëse punojmë së bashku për zgjidhjen”- tha Dr Matshidiso Moeti, Drejtori Rajonal i OBSH-së për Afrikën.

Komentet vijnë si përgjigje ndaj vendeve të shumta që vendosin kufizime të udhëtimit pasi varianti u zbulua në Afrikën e Jugut. Së bashku me Afrikën e Jugut, SHBA ka kufizuar gjithashtu udhëtimin drejt dhe nga shumë vende të tjera që kanë regjistruar rastet e para të mutacionit.

Vendimi për të mos zbatuar kufizimet e udhëtimit në Afrikën e Jugut, megjithatë, do të rishikohet brenda një jave dhe kjo varet nga vaksinimi i më shumë qytetarëve.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img