Tirana
scattered clouds
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
100 %
1kmh
40 %
Mër
12 °
Enj
14 °
Pre
14 °
Sht
15 °
Die
16 °
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022

Thirrja e ambasadës së SHBA në Kosovë: Autorët e dhunës seksuale në Kosovë të dalin para drejtësisë!

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Kosovë ka kërkuar që të vendoset drejtësi për viktimat e dhunës seksuale gjatë luftës.

SHBA gjithashtu ka deklaruar se institucionet duhet të angazhohen maksimalisht në vendosjen e drejtësisë.

“Është koha për të dyfishuar përpjekjet dhe për t’i mbajtur përgjegjës të gjithë autorët, pavarësisht nga prejardhja, etnia, apo lidhjet politike”, shkruan ambasada e SHBA në Kosovë.

Javën e kaluar, Gjykata Themelore në Prishtinë ka dënuar me dhjetë vite burg ish-rezervistin e policisë serbe, Zoran Vukotiç, për kryerjen e veprës penale të dhunës seksuale, gjatë luftës në Kosovë.

Theksojmë se kjo ka qenë hera e parë që dikush është dënuar për një krim të tillë nga gjykatat e Kosovës.

Sipas të dhënave të prezantuara nga institucionet, gjatë luftës së fundit në Kosovë më 1998/99, kanë qenë rreth 20 mijë raste të përdhunimeve seksuale nga pjesëtarë të forcave serbe.

Më shumë
spot_img
spot_img