Hapësire reklamuese

Bota

"The Guardian": Si i vodhi inflacioni Krishtlindjet në të gjithë Evropën

Shkruar nga Newsbomb

Prestigjozja “The Guardian” i ka kushtuar një artikull kostove të shtuara në Britani dhe Europë për çdo produkt që ze vend në tryezën e Krishtlindjeve.

“Krishtlindja supozohet të jetë sezoni i gëzimit, por këtë vit rritja e kostos së ëmbëlsirave festive në të gjithë Europën po ua merr shkëlqimin festimeve.

Çmimet më të larta po e bëjnë jetën më të vështirë për familjet europiane, qoftë për ushqim dhe pije apo dhurata si libra.

Këtu shqyrtojmë efektin që ka pasur inflacioni në vende të ndryshme në të gjithë kontinentin dhe në artikujt që përbëjnë një Krishtlindje tradicionale.

@Credits: "The Guardian"

 

Darka e Krishtlindjes

Darka festive ka një ndjenjë tjetër në të gjithë Evropën. Ndërsa në Mbretërinë e Bashkuar, Irlandë , Francë dhe Gjermani, shpendët si gjeli i detit, pata ose rosat janë zakonisht në qendër të tryezës, peshku është i popullarizuar në Evropën Lindore dhe mishi i derrit zë vend në shumë vende nordike.

Të gjitha këto produkte janë ndikuar nga inflacioni vitin e kaluar, pasi kostoja e drithit, e cila gjendet në shumicën e ushqimeve të kafshëve, u rrit nga lufta në Ukrainë krahas karburantit për transport, energjisë për përpunim dhe kostove më të larta të punës.

Problemet me gripin e shpendëve kanë shtuar kostot për prodhuesit e shpendëve në të gjithë Evropën, ndërsa prodhimi i salmonit të kultivuar është prekur nga dëmtuesit dhe sëmundjet dhe rezervat e peshkut të egër janë mbingarkuar nga kërkesa më e lartë dhe kriza klimatike.

Çmimi i shpendëve në Mbretërinë e Bashkuar është rritur me 5% krahasuar me vitin e kaluar – dhe 30% në krahasim me vitin 2020, duke kontribuar në një darkë më të kushtueshme për shumë familje këtë vit.

Është një histori e ngjashme në Irlandë dhe Francë, megjithëse inflacioni atje është më i ulët se në Mbretërinë e Bashkuar, ai mbetet i rëndësishëm, me shpendët që kushtojnë rreth një çerek më shumë se tre vjet më parë. Në Gjermani, çmimi ka rënë paksa nga viti i kaluar, por është 43% më i shtrenjtë se sa ishte në prag të sezonit festiv 2020.

Në Norvegji, ku darka më e popullarizuar e Krishtlindjeve është me mishin e derrit (edhe pse mishi i deles ose qengji janë gjithashtu një i preferuar ), familjet do të paguajnë 10% më shumë për kënaqësinë këtë vit dhe 34% më shumë se në 2020. Fqinjët e norvegjezëve në Danimarkë nuk kanë përjetuar të njëjtën rritje të çmimeve, me koston e mishit të derrit vetëm në rritje me 12% që nga viti 2020.

Në pjesë të Evropës Lindore, krapi është një pjesë jashtëzakonisht e popullarizuar e Krishtlindjeve (fakt argëtues: shumë njerëz e mbajnë gjallë krapin e Krishtlindjes në banjë për ta mbajtur të freskët para se të gatuhet).

Këtë vit, kjo traditë do të kushtojë shumë më shumë se dikur: çmimi i peshkut në Hungari dhe Poloni është rritur me më shumë se 60% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2020, pasi çmimet e ushqimit të ushqimit janë kombinuar me humbjen e fuqisë punëtore ukrainase dhe uljen jashtë tregjeve të mëparshme të eksportit si rezultat i pushtimit rus të Ukrainës. Në Republikën Çeke, çmimet e peshkut janë rritur, megjithëse jo aq ndjeshëm, por janë 16% më shumë se tre vjet më parë.

Nuk është një lajm shumë më i mirë për vegjetarianët në të gjithë Evropën. Moti i papërshtatshëm ose ekstrem në të gjithë Evropën, i përkeqësuar nga kriza klimatike, ka çuar në përmbytje në Mbretërinë e Bashkuar dhe thatësirë ​​në vendet jugore si Spanja, të cilat të dyja kanë goditur prodhimin.

Si rezultat, kostoja e perimeve është rritur me rreth 30% mesatarisht në BE dhe në Mbretërinë e Bashkuar që nga viti 2020, në Spanjë çmimet janë rritur me 13% që nga viti i kaluar, lidhur me motin ekstrem që ka përjetuar Evropa Jugore.

Çokollata

Është një tjetër vit i vështirë për këdo që ka një dhëmb të ëmbël, të cilët do të duhet të numërojnë me shumë kujdes qindarkat e tyre për çokollata këtë vit. Mesatarisht, çmimet për ëmbëlsirat janë rritur me 22% në BE që nga viti 2020.

Çmimet e kakaos kanë arritur nivelin e tyre më të lartë në tregjet e mallrave që nga vitet 1970 pas një serie korrjesh të dobëta në Ganë dhe Bregun e Fildishtë, dy vende të rëndësishme në rritje. Këtë vit, frika nga përmbytjet në Bregun e Fildishtë i kanë shtuar problemet afatgjata rreth disponueshmërisë së tokës, sëmundjeve dhe aksesit.

Çmimet e çokollatës janë nxitur gjithashtu nga rritja e kostove të sheqerit, si rezultat i motit të keq, si dhe kostot më të larta të paketimit dhe transportit në lidhje me çmimin e naftës.

Çmimet në Hungari janë rritur – me 56% që nga viti 2020 – një reflektim i inflacionit më të gjerë të çmimeve të ushqimeve në vend nga një përzierje problemesh ekonomike që kanë ndikuar në kursin e këmbimit dhe probleme lokale si kontratat afatgjata të energjisë me Rusinë.

Në Suedi, çmimet janë rritur me më shumë se 18% që nga viti i kaluar, ndoshta duke i detyruar banorët në vendin skandinav të zvogëlojnë çmimet e tyre këtë Krishtlindje.

Ka pak mundësi për një rënie të çmimeve të shitjes me pakicë për këdo në Evropë sa më shpejt që fermerët e kakaos të përballen me kushte gjithnjë e më të vështira si rezultat i krizës klimatike.

Librat

Të dhurosh një libër për festa është bërë gjithashtu më e shtrenjtë. Çmimi mesatar i një kopertine pritet të arrijë në 12 £ në Mbretërinë e Bashkuar vitin e ardhshëm, pasi ka kaluar 10 £ vitin e kaluar, pasi vendi ka një nga ritmet më të shpejta të inflacionit të librave në Evropë.

Rritja e kostos së letrës dhe e transportit, si dhe kostot më të larta të printimit në Kinë kanë shtuar të gjitha inflacionin, që do të thotë se librashitësit presin një zhvendosje nga materialet më të shtrenjta për dhurata këtë vit.

Çmimet janë mbajtur të larta në shumë vende për shkak të aftësive më të rrepta të prodhimit pas pandemisë dhe kërkesës më të lartë, nisur nga ringjallja e leximit si hobi gjatë pandemisë dhe rritja e BookTok, në të cilën të rinjtë po ndajnë rekomandime përmes platformës së mediave sociale TikTok.

Ka edhe vende si Irlanda dhe Danimarka, në të cilat çmimi i një libri ka rënë që nga viti 2020 pasi konsumatorët frenuan shpenzimet si reagim ndaj çmimeve të larta në të gjithë ekonominë.

Pijet alkoolike

Qoftë snaps në Suedi, glühëein në Gjermani apo xhin në Britaninë e Madhe, alkooli ka një rol të madh për të festuar Krishtlindje të gëzuara për shumë njerëz në Evropë.

Rritja e kostos së prodhimit të qelqit për shishe është bashkuar me vështirësitë në rritjen e kulturave të nevojshme për prodhimin e alkoolit, nga drithërat te rrushi, për të rritur çmimet.

Hungarezët mund të ngrejnë dolli me raki frutash, pasi po vuajnë inflacionin më të keq të alkoolit me çmime 37% që janë rritur që nga viti 2020. Polonia nuk është shumë prapa me 28%. Italia dhe Suedia kanë regjistruar një ndikim më të vogël me çmimet deri në rreth 10%, ndërsa Mbretëria e Bashkuar është në mes të paketës me 16% rritje të çmimeve në vitin 2020, pavarësisht frikës për një rritje të çmimeve të verërave pas Brexit.

Udhëtimet

Nëse po udhëtoni në shtëpi për Krishtlindje do të përjetoni një rritje tjetër të madhe të kostove të karburantit këtë vit. Kostot e udhëtimit kanë qenë në rritje dhe duket se nuk ka gjasa që të ketë ndonjë pushim këtë Krishtlindje.

Pushtimi rus i Ukrainës çoi në rritjen e çmimeve të karburantit në shumë vende, duke e bërë udhëtimin për në shtëpi një zgjedhje shumë më të shtrenjtë se Krishtlindjet e kaluara me një rritje të dytë pas sulmeve në Izrael dhe Gaza. Problemet e fundit në Detin e Kuq që kufizojnë trafikun e cisternave të naftës mund të mbajnë çmimet të larta.

Hungaria, e cila ka vuajtur nga varësia e saj më e madhe në naftën ruse, ka përjetuar rritjen më të madhe të çmimeve të karburantit që nga viti 2020. Në MB, rritja e çmimit të karburantit ka qenë më e ulët, pjesërisht për shkak se qeveria ka ngrirë rritjen e planifikuar të taksave, të cilat përbëjnë një pjesë e madhe e çmimeve, si dhe shqyrtimi nga mbikëqyrësi i konkurrencës

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese