Tirana
overcast clouds
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
87 %
2.1kmh
100 %
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
11 °
Hën
10 °
Mar
8 °
E premte, 27 Janar, 2023

The Economist nxjerr shifrat: Vdekjet nga Covid-19 në Shqipëri, KATËR herë më të larta nga sa janë deklaruar

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një një artikull të detajuar me shifra, gazeta britanike The Economist thotë se numri real i viktimave nga koronavirusi në mbarë botën është më i lartë nga ai i raportuar zyrtarisht.

Në mbarë botën është raportuar një shifër prej 5.5 milionë vdekjesh nga Covid-19, por sipas analizës së Economist, shifra reale mund të jetë rreth 19.1 milionë.

Edhe për Shqipërinë – duke përdorur një model kompjuterik që krahason vdekshmërinë në kushte normale të popullsisë në një rajon dhe kohë të caktuar me numrin e të vdekurve të deklaruar nga autoritetet pavarësisht shkakut të tyre – shifrat janë rreth 4 herë më të larta.

Qeveria shqiptare ka raportuar në këto dy vite 3,247 vdekje nga Covid-19, por sipas analizës që merr parasysh edhe pacientë me sëmundje të tjera, të cilët nuk kanë mundur të marrin mjekimin apo shërbimin e duhur, numri real i vdekjeve mund të jetë nga 12 mijë në 15 mijë.

Më shumë


spot_img
spot_img