Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
29 %
4.6kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Thaçi zgjidhet president i Kosovës, shtëpia e kryeministrit Mustafa sulmohet me bomba molotov

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

00a161cb9bf14551a69ddf7de558ef12

Deputeti i PS-së, Erjon Braçe bëhet zyrtari i parë nga Shqipëria që kundërshton zgjedhjen e Hashim Thaçit si president i Kosovës. Braçe shkruan se nuk do të votonte kurrë për Thaçin e pasluftës.

“Hashim Thaçin e Luftës e votoja. Hashim Thaçin e djathtë të pasluftës, s’e pranoj asnjëherë”, shkruan deputeti socialist.

Ndërkohë, ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli beson se Thaçi si president do të kontribuojë në konsolidimin e institucioneve dhe demokracisë në vend.

“Urimet më të mira për presidentin e ri të Republikës së Kosovës. E bindur se z. Hashim Thaçi do të kontribuojë në konsolidimin e institucioneve dhe demokracisë në vend. Ju priftë e mbara në detyrën Tuaj fisnike zoti president”, shkruan Kodheli.


Pas votimit në Kuvend, një qytetar i Kosovës ka vendosur të heq dorë nga shtetësia e tij duke grisur në mënyrë demonstrative pasaportën.

Video e publikuar nga KTV tregon se si qytetari në zemërim e sipër bën një gjest që në fakt nuk është për t’u lavdëruar.


Policia e Kosovës ka ka njoftuar se disa protestues kanë gjuajtur me bomba molotovi drejt shtëpisë së kryeministrit të vendit, Isa Mustafa.

“Rruga “Ilir Konushevci” te shtëpia e Kryeministrit të Kosovës – (është sulmuar me koktej molotovi hyrja e shtëpisë së kryeministrit të RKS-se, si dhe në afërsi të sajë janë konfiskuar një koktej molotovi i pashpërthyer dhe dy të tjerë të shpërthyera)”, thuhet në komunikatën e Policisë .

Më parë policia ka njoftuar se kishte gjetur koktej molotovi në tendat e protestuesve në Prishtinë.

20160226213219679646.jpg


Ambasadori i SHBA-ve në Prishtinë, Greg Delawie ka uruar Kuvendin e Kosovës për zgjedhjen e presidentit të ri.

“Ne presim të vazhdojmë marrëdhënien tonë të fuqishme me popullin e Kosovës. Njerëzit që kanë hedhur koktej Molotovi dhe gaz nuk i kanë bërë mirë Kosovës dhe vazhdoj ta kundërshtoj përdorimin e dhunës për të arritur qëllimet politike”, tha Delawie.


Ish-kryeministri Sali Berisha ka uruar Hashim Thaçin për detyrën e re. Berisha i ka uruar atij suksese në interesin më të mirë të Republikës së Kosovës dhe qytetarëve të saj.

“Kosova zgjodhi sot presidentin! Te dashur miq, sot parlamenti i Kosoves, me votat e koalicionit qeverises dhe ne perputhje me Kushtetuten e vendit, zgjodhi kryetarin e PDK njeherazi ministrin e jashtem dhe zevendeskryeministrin e Kosoves, Hashim Thaçin ne postin e Presidentit te Republikes se Kosoves.

Me kete rast le t’i urojme te dashur miq presidentit te zgjedhur te Kosoves, z. Hashim Thaçi pune te mbare dhe suksese ne detyren e larte qe i besuan sot perfaqesuesit e zgjedhur te Kosoves, ne interesin me te mire te Republikes dhe qytetareve te saj”, shkruan Berisha.

12802925_563791447115100_1548184074651341993_n.jpg


Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga uron Hashim Thaçin: Presidentja e Republikës së Kosoves, znj. Atifete Jahjaga i ka uruar z. Hashim Thaçi zgjedhjen në postin e Presidentit të Republikës së Kosovës nga deputetët e Kuvendit të Kosovës. Presidentja Jahjaga i ofroi z. Thaçi bashkëpunimin e plotë për një tranzicion të suksesshëm mes dy presidentëve, në përputhje me Kushtetutën dhe normat demokratike të cilat do të forcojnë institucionet demokratike të Kosovës dhe do të kontribuojnë në konsolidimin demokratik të vendit.


Tre liderët e opozitës, Visar Ymeri, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj kanë thirrur një konferencë për media pas zhvillimeve të sotme brenda dhe jashtë Kuvendit të Kosovës.

I pari i VV-së, Visar Ymeri, tha se Hashim Thaçi nuk mund të jetë president i Republikës së Kosovës, pasi sipas tij, ai u zgjodh me anë të intervenimeve të dhunshme policore ndaj deputetëve të opozitës dhe qytetarëve protestues.

Po ashtu, Ymeri tha se kjo u bë përmes një terrori psikologjik edhe ndaj deputetëve të koalicionit dhe të tjerëve në Kuvend. Këtë, Ymeri e mbështeti në faktin se Thaçi në raundin e parë të votimeve mori vetëm 50 vota.

Sipas Ymerit, Thaçi president u zgjodh me bekimin e Vuçiqit përmes Listës Srpska.

“Sot Kosova e ka në maje të shtetit një njeri, i cili nuk do ishte aty pa përkrahjen e Serbisë”, tha ai.

Ndërsa, tha se ky fillim i kapjes së shtetit nuk do të kalojë. “Qyetatarët me protesta do të ngadhënjejnë kundër kësaj klike.”

Në anën tjetër, kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, tha se Qeveria Thaçi-Mustafa është e dë shtuar.

“Është konstatim i të gjithëve se regjimi Mustafa Thaçi ka dështuar në politikën e jashtme dhe në anëtarësimin në UNESCO”, tha ai.

Tutje ai tha se shkelësit e Kushtetutës do të ndëshkohen nga qytetarët, derisa tha se kjo nuk është ngritje por barrikadim i tyre.

“Jemi të vendosur të vazhdojmë deri në zmbrapsjen e këtyre që kanë kap shtetin e Kosovës”, tha Haradinaj.

Fatmir Limaj, lider i NISMË-s për Kosovën, tha se kolegët e tij deputetë kanë lëshuar një rast për të refuzuar kandidatin e propozuar nga koalicioni.

“Ata iu nënshtruan presionit dhe kësaj elite politike. Jo vetëm që nuk u largu kriza, por nga sonte Kosova u zhyt edhe më shumë në krizë”, tha ai.

Limaj tha se opozitado ta vazhdojë kauzën e saj për të rritur shpresat te qytetarët e Kosovës për ndryshim.

“Mbi 70 për qind të qytetarëve të Kosovës janë të pakënaqur me zhvillimet në Kuvend. Ishte një der ë e vogël sa ishte institucioni i presidentes dhe një mundësi për të dalë nga kriza, por nga sot u përmbyll edhe kjo derë”, tha Limaj.

20160226210857363620.jpg


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka uruar Hashim Thaçin për zgjedhjen si President i Republikës së Kosovës.

“Urime Zoti President! Kam bindjen do të jesh në lartësinë e detyrës e uroj suksesi i parë të jetë tejkalimi i krizës . Kosovës i duhen të gjithë”, shkruan Rama.

Rama dhe Thaçi njihen për miqësinë dhe raportet e mira me njëri-tjetrin, të forcuara kryesisht pas zgjedhjes së Ramës kryeministër i Shqipërisë. 


Hashim Thaçi është presidenti i ri i Kosovës. Deputetët e mazhorancës kanë votuar në shumicë në raundin e tretë për Thaçin si kreun e ri të shtetit. Hashim Thaçi do të jetë presidenti i katërt i Kosovës që pas shpalljes së pavarësisë në vitin 2008. Ai do të zëvendësojë në këtë post Atifete Jahjagën.

Në votimin në raundin e tretë, Thaçi ka siguruar 71 vota nga 81 deputetë të pranishëm në sallë, ndërsa 10 vota kanë qenë të pavlefshme. 

“Dua të falenderoj deputetët për besimin ndaj meje. Është një detyrë me përgjegjësi për t’i shërbyer vendit dhe qytetarëve të Kosovës. Dëshiroj që të falenderoj të gjithë deputetët e forcave politike që janë të pranishëm sot në sallë. Vlerësoj me përulësinë më të madhe besimin tuaj. Ju siguroj që do të punoj gjithmonë në shërbim të vendit dhe në shërbim të qytetarëve, duke respektuar Kushtetutën dhe institucionet e pavarura. Duke iu shërbyer të gjithë qytetarëve pa dallim etnie. Dëshiroj të falenderoj qytetarët e Kosovës që për një dekadë më kanë besuar fuqinë më të madhe politike në vend. Sot në këtë moment dua të përkujtoj legjendarin Adem Jasharin dhe presidentin historik Ibrahim Rugovën”, u shpreh Thaçi përpara deputetëve. 

thac.png

*Postimi i tij i parë në “Facebook”


Ka nisur votimi për raundin e tretë të zgjedhjes së presidentit në Kuvendin e Kosovës.

I pranishëm në komision është edhe deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Ilir Deda. Hashim Thaçit i duhen 61 vota në këtë raund për t’u shpallur fitues, në të kundërt vendi shkon në zgjedhje të parakohshme.


Kameramani i televizionit Top-Channel ka pasur një incident në sheshin “Skënderbej” të Prishtinës, ku po zhvillohen protesta kundër qeverisë dhe zgjedhjes së Hashim Thaçit president të Kosovës.

Ka qenë gazetarja e “KTV”-së ajo që ka deklaruar në një transmetim direkt se kameramani i “TCH” është përfshirë në një incident, por pa e specifikuar për çfarë bëhej fjalë. “Më pas ka ndërhyrë policia” ka njoftuar gazetarja. 


Hashim Thaçi ka dështuar të zgjidhet president edhe në raundin e dytë të votimit në Kuvend. Thaçit i duheshin 80 vota për t’u zgjedhur, por ka arritur të sigurojë 64 të tilla, 14 më shumë se në raundin e parë. 15 vota janë shpallur të pavlefshme, ndërsa 2 kanë vajtur për kandidatin tjetër në garë Rafet Rama.

Tashmë pritet fillimi i raundit të tretë të votimit, ku numri i nevojshëm i votave për t’u zgjedhur president ulet në 61, në rast dështimi edhe këtu, vendi shkon në zgjedhje të parakohshme.

kosove.png


Në sallën plenare të Kuvendit të Kosovës janë numëruar votat e raundit të parë për zgjedhjen e Presidentit. 81 deputetë të pranishëm në sallë kanë votuar për presidentin, ndërkohë që fituesit i duhen 80 vota.

Hashim Thaçi ka dështuar të zgjidhet president në raundin e parë duke marrë vetëm 50 vota, 27 kanë qenë të pavlefshme, ndërsa kandidati tjetër, Rafet Rama ka marrë 4 vota.

Menjëherë kanë nisur përgatitjet për votimin në raundin e dytë dhe në rast se Thaçi dështon sërish, atëherë shpresa e fundit e tij dhe koalicionit qeverisës mbetet raundi i fundit ose ndryshe vendi shkon në zgjedhje të parakohshme.

Ndërkohë opozita është nxjerrë jashtë sallës nga punonjësit e sigurisë dhe në rrugët e Prishtinës ka nisur përleshja me policinë.

Bomba molotov dhe gazlotsjellës janë duke u përdorur nga protestuesit dhe forcat e policisë. 

20160226170332489646.jpg


Edhe pse u duk se ditën e sotme në Kuvendin e Kosovës do të zhvillohej një seancë e qetë ku do të votohej Presidenti i ri i vendit, gjithçka ka dalë sërish jashtë kontrollit pas hedhjes së gazit lotsjellës.

Gazi lotsjellës është hedhur në momentin që në Kuvend to të niste votimi për zgjedhjen e Hashim Thaçit në postin e Presidentit, kandidaturë që është kundërshtuar fort nga opozita. Ka qenë depytetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Teuta Hashiu, ajo që besohet ka hedhur gazin çka ka shkaktuar edhe ndërprerjen e seancës.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img