Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1kmh
0 %
Sht
16 °
Die
17 °
Hën
15 °
Mar
13 °
Mër
9 °
E shtunë, 1 Prill, 2023

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese të luftës kundër kancerit të gjirit

Lajme të ngjashëm

Vajzat dhe gratë në Forcat e Armatosura të Shqipërisë i janë bashkuar fushatës sensibilizuese për luftën kundër kancerit të gjirit. Në një videomesazh për të gjitha gratë, publikuar nga Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, Zv.Shefja e Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneralmajor Manushaqe Shehu si dhe vajza e gra në uniformë u bëjnë thirrje të gjitha grave shqiptare të kryejnë kontrollet shëndetësore për të shmangur një rrezik që mund t’ju kanoset nesër.

Në mesazhin që Ministri Peleshi ka shpërndarë shprehet: “Tetori, muaji i sensibilizimit kundër kancerit të gjirit edhe në Forcat e Armatosura. Pa gruan s’ka të ardhme! Ekzaminimi i hershëm shpëton jetë!”

Duke vënë theksin te parandalimi i kësaj sëmundjeje, vajzat dhe gratë në uniformë ftojnë në këtë videomesazh çdo grua që të kryejë mamografinë, jo vetëm gjatë muajit tetor, në qendrat shëndetësore, por edhe në pikat e mamografive të lëvizshme, që janë vendosur në qytete të ndryshme të vendit.

Më shumë