Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
31 %
5.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
6 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Tetë-vjeçari bëhet personi më i ri i akuzuar për blasfemi në Pakistan, mund të dënohet me vdekje se urinoi mbi qilimin e medresesë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një djalë tetë vjeç hindu po mbahet nën arrest policor në Pakistanin lindor pasi u bë personi më i ri që është akuzuar ndonjëherë për blasfemi në vend.  

Familja e djalit është fshehur dhe shumë nga komuniteti hindu në rrethin konservator të Rahim Yar Khan, në Punjab, kanë ikur nga shtëpitë e tyre pasi një turmë myslimane sulmoi një tempull hindu pas lirimit të djalit me kusht javën e kaluar. Trupat u vendosën në zonë për të shuar çdo trazirë të mëtejshme.  

Të Shtunën, 20 persona u arrestuan në lidhje me sulmin në tempull.

Djali akuzohet se ka urinuar qëllimisht në një qilim në bibliotekën e një medreseje, ku mbaheshin libra fetarë, muajin e kaluar. Akuzat për blasfemi mund të sjellin dënimin me vdekje.

“The Guardian” e di emrin e djalit dhe anëtarëve të familjes, por ka zgjedhur të mbrojë identitetet e tyre për sigurinë e tyre.

Duke folur nga një vend i pazbuluar, një anëtar i familjes së djalit i tha Guardian: Djali as nuk është në dijeni për çështje të tilla blasfemie. Ai ende nuk e kupton se cili ishte krimi i tij dhe pse u mbajt në burg për një javë.

“Ne kemi lënë dyqanet tona dhe punojmë, i gjithë komuniteti është i frikësuar dhe kemi frikë nga reagimet. Ne nuk duam të kthehemi në këtë zonë. Ne nuk shohim ndonjë veprim konkret dhe kuptimplotë që do të ndërmerret kundër fajtorëve ose për të mbrojtur pakicat që jetojnë këtu”.

Akuzat për blasfemi të ngritura kundër një fëmije kanë tronditur ekspertët ligjorë, të cilët thonë se masa është e paparë. Askush në këtë të ri nuk është akuzuar ndonjëherë për blasfemi më parë në Pakistan.

Ligjet e blasfemisë janë përdorur në mënyrë disproporcionale në të kaluarën kundër pakicave fetare në Pakistan. Megjithëse asnjë ekzekutim blasfemie nuk është kryer në vend që kur u vendos dënimi me vdekje për krimin në vitin 1986, të dyshuarit shpesh sulmohen dhe ndonjëherë vriten nga turmat.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img