Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
49 %
2.1kmh
0 %
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
15 °
Mar
12 °
Mër
11 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

Tetë orë negociata mes Kurtit dhe Vuçiç, Asociacioni mban “peng” marrëveshjen

Lajme të ngjashëm

Pas një pushimi një orësh, kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti serb Aleksander Vuçiç vazhdojnë bisedimet në një vilë shtetërore në Ohër të Maqëdonisë Veriore.

Takimet e para ishin bilaterale mes ndërmjetësve dhe fillimisht mes Vuciçit e më pas Kurtit dhe kanë nisur rreth orës 10 në mëngjes.

Pas më shumë se tetë orësh, negociatat vazhdojnë, tani në takime tripalëshe mes ndërmjetësve evropianë, Josep Borrell dhe Miroslav Lajcakut.

Burime për media bëjnë me dije se është pikërisht Asocasioni që mban peng arritjen e një arrëveshje. Vuçiç kërkon formimin e Asociacionit në bazë të marrëveshjes së viti 2013, ndërsa Kurti e ka kundërshtuar diçka të tillë.

Më shumë