Tirana
clear sky
-3.5 ° C
-3.5 °
-3.5 °
59 %
0.5kmh
0 %
Enj
7 °
Pre
9 °
Sht
10 °
Die
9 °
Hën
9 °
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Tetë muaj pas emërimit, vritet lideri i ri i shtetit islamik  

spot_img

Lajme të ngjashëm

Udhëheqësi i grupit të Shtetit Islamik, Abu al-Hassan al-Hashimi al-Qurayshi, u vra në një betejë, tetë muaj pasi u emërua si kalif i grupit terrorist islamik.

Lajmi u konfirmua nga një zëdhënësi i grupit  këtë të mërkurë. Duke folur në një audio- mesazh zëdhënësi identifikoi udhëheqësin e ri të grupit si Abu al-Hussein al-Husseini al-Qurashi.Vdekja do të jetë një goditje për grupin, pasi al-Qurayshi është lideri i dytë që vritet brenda vitit.

Njoftimi i zëdhënësit të IS Abu Omar al-Muhajer, erdhi në një kohë kur ISIS është përpjekur të kryejë sulme vdekjeprurëse në pjesë të Sirisë dhe Irakut që ekstremistët dikur e shpallën Kalifat.

Al-Muhajer tha se një udhëheqës i ri, Abu al-Hussein al-Husseini al-Qurayshi, u emërua si udhëheqës i ri i grupit.

Më shumë


spot_img

spot_img