Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
58 %
0.5kmh
0 %
Enj
24 °
Pre
24 °
Sht
28 °
Die
30 °
Hën
29 °
E enjte, 23 Shtator, 2021
spot_img

Test PCR ose karantinë, nga nesër masa të reja për të hyrë në shtetin fqinj

spot_img

Lajme të ngjashëm

0349692d2df5d62c335f7dba970dec2e

Shumë vende të botës po përballen me valën e dytë të pandemisë dhe për këtë kanë vendosur masa të reja për të bërë të mundur parandalimin e përhapjes së Covid-19.

Epidemiologu serb Branislav Tiodoroviç, deklaroi se qeveria serbe do të miratojë masa të reja për parandalimin e përhapjes së Covid-19.

Tiodoroviç tha se pritet që nga nesër të përfshihet test PCR, i cili do të jetë i detyrueshëm për këdo që hyn në Serbi.

Testi duhet të jetë bërë 48 orët e fundit dhe të jetë negativ për tu futur në Serbi, personat që nuk kanë kryer testin PCR nuk do të lejohen të futen.

“Ne e prisnim stabilizimin e situatës, por kjo ende nuk ka ndodhur dhe nga nesër do të miratohen masa të reja, të cilat besoj do të jenë më efektive”, tha më tej epidemiologu.

Kujtojmë që deri më tani në Serbi 2,275 persona kanë humbur jetën nga Covid-19, ndëra numri i përgjithshëm i të infektuarve ka shkuar në 261,437.

Më shumë

spot_img