Tirana
clear sky
32.5 ° C
32.5 °
32.5 °
31 %
4.1kmh
0 %
Die
31 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Tesla e Elon Musk tërheq 6.000 makina nga tregu, kanë bulona të liruara

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Tesla po tërheq gati 6,000 automjete të shitura në SHBA sepse bulonat e ferrotave të frenave mund të jenë të lirshme, me potencialin për të shkaktuar një humbje të presionit të gomave, shkruan newsbomb.al.

Tërheqja përfshin automjete të shitura në 2019-2021 Model 3 dhe 2020-2021 Model Y. Deklarata e Tesla në Administratën Kombëtare të Sigurisë së Trafikut në Autostradë (NHTSA) tha se nuk kishte raporte për përplasje ose lëndime në lidhje me çështjen dhe se kompania do të inspektojë dhe shtrëngojë, ose zëvendësojë, bulonat e ferrotave sa të jetë e nevojshme.

Kompania e miliarderit Elon Musk ka bërë me dije se bulonat e lirshme të ferrotave mund të lejojnë që pllaka e frenave të ndahet dhe të kontaktojë buzën e gomës, gjë që mund të shkaktojë një humbje të presionit të gomave në “rrethana shumë të rralla”.

Deklarata në NHTSA tha se Tesla u njoftua në dhjetor për një incident në terren që përfshinte një automjet 2021 Model Y me një fiksim të zhdukur në ferrotën e frenave të pasme nga ana e drejtuesit.

Më shumë

spot_img
spot_img