Tirana
light rain
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
50 %
3.1kmh
40 %
Hën
25 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
24 °
E hënë, 29 Maj, 2023

Terrorizmi dhe Krimi i Organizuar, Didi takohet me Della Roccën

Lajme të ngjashëm

Krijimi i njësive të përbashkëta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar, krijimi i strukturave operative, trajnimi i efektivëve dhe shkëmbimi i informacionit në kohë reale kanë qenë disa nga pikat e diskutimit mes drejtorit të Përgjithshëm të Policisë Artan Didi dhe zv.drejtorit të Përgjithshëm të Italisë Fulvio Della Rocca.

 

Në takimin mes tyre, Della Rocca pasi e ka cilësuar si të frytshëm bashkëpunimin mes dy policive, ka kërkuar forcimin e tij nëpërmjet koordinimit. Kurse Didi ka siguruar krijimin e njësive operative të përbashkëta kundër Terrorizmit dhe Krimit të organizuar.

 

Konsiderata mbi punën e kryer janë shprehur nga Della Rocca dhe Didi në zhvillimin e operacioneve të përbashkëta në luftë kundër krimit të organizuar, në kapjen dhe ekstradimin e të kërkuarve nga organet e drejtësisë së vendeve tona si dhe në monitorimet nga ajri për parandalimin e kultivimit të bimëve narkotike.

 

Të pranishëm në takimin mes përfaqësuesve të dy policive ishin edhe ambasadori i Italisë në Tiranë, Masiomo Gaiani, si dhe shefi i Misionit “PAMECA IV’’ Giorgio Butini.  Kjo vizitë erdhi pas vizitës në Shqipëri të ministrit të Brendshëm të Italisë, Angelino Alfano.

 


Më shumë