Tirana
few clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
42 %
1kmh
20 %
Die
18 °
Hën
17 °
Mar
11 °
Mër
12 °
Enj
12 °
E diel, 2 Prill, 2023

Terror në Bruksel, 3 të plagosur nga sulmi me thikë pranë selisë së Komisionit Europian

Lajme të ngjashëm

Tre të plagosur, kanë mbetur mbrëmjen e sotme nga një sulm më thikë, pranë selisë Komisionit Europian në Bruksel, në një stacion metroje.

Sipas mediave të huaja autori i sulmit ishtë një 30 vjecar. Ai është arrestuar nga autoritetet Belge.

Gjithashtu mediat kanë bërë me dije se një prej tre të plagosurve është në gjendje kritike për jetën.

Sakaq, ka reaguar edhe Zyra e Prokurorit Publik të Brukselit, ku ka thënë se nuk kanë asnje informacion nëse bëhet fjalë për akte terrorizmi.

Kryetari i bashkisë së Brukselit, Philippe Close vlerësoi reagimin e shërbimeve të urgjencës në Tëitter për “arrestimin e shpejtë të autorit”.

Autoritetet dhe ambulanca, kanë mbërritur menjëherë në vendngjarje, dhe po punohet mbi zbardhjen e saj. Ende nuk janë bërë të ditura arsyet që e cuan autorin drejt këtij sulmi.

Më shumë