Tirana
moderate rain
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
3.1kmh
75 %
Hën
9 °
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
E hënë, 27 Mars, 2023

Tërmeti tragjik, rritet frikshëm numri i viktimave në Turqi dhe Siri, mbi 500 të vdekur dhe 3 mijë të plagosur

Lajme të ngjashëm

Tërmeti me magnitudë 7.7 Rihter në Turqi dhe Siri po merr përmasa të paimagjinueshme tragjedie, pasi lajmet e fundit nga të dy vendet raportojnë për më shumë se 500 të vdekur.

Zëvendëspresidenti i Turqisë, Fuad Oktay, pak më parë njoftoi se numri i të vdekurve në Turqi është rritur në 284, ndërsa i të lënduarve në 2323 dhe numri i ndërtesave që janë shembur ose dëmtuar ka arritur në 1710.

Ndërsa një zyrtar në Siri ka deklaruar se numri i viktimave atje ka shkuar në 237, ndërsa it ë plagosurve në 639.

Pritet që numri i viktimave të rritet, pasi ka ende shumë ndërtes të shembura që nën to ka persona. Spitalet janë të mbushura me të plagosur.

Lexo edhe: Tërmeti tragjik në Turqi, më i forti që ka goditur vendin në 100 vitet e fundit

Tërmeti 7.7 ballë “shkund” Turqinë, humbin jetën mbi 170 persona (PAMJE)

 

Më shumë