Tirana
moderate rain
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
3.1kmh
75 %
Hën
9 °
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
E hënë, 27 Mars, 2023

Tërmeti tragjik në Turqi, reagon ambasada e Shqipërisë në Ankara: Nuk ka shqiptarë të lënduar

Lajme të ngjashëm

Një tërmet i fort ka tronditur Turqinë dhe Sirinë, duke shkaktuar me qindra viktima dhe mijëra të plagosur.

Ky tërmet ngriti shqetësimin edhe për të plagosur të shtetësisë shqiptare që jetojnë në zonat që goditi tërmeti.  Në lidhje me këtë ka reaguar edhe ambasada e Shqipërisë në Turqi, e cila sqaron se deri më tani nuk ka asnjë shqiptar të lënduar.

“Ndërkohë, bazuar në komunikimin me Ambasadën e RSH në Turqi (që prej orëve të para të mëngjesit e deri tani) nuk ka informacion për shqiptarë të lënduar ose që mund të kenë humbur jetën. Do të komunikojmë në vijim për çdo info të përditësuar”, thuhet në njoftim.

Kujtojmë që tërmeti tragjik deri më tani në Turqi dhe Siri ka shkaktuar rreth 50 vikta, ndërsa raportohet për mbi 3 mijë të lënduar.

Më shumë