Hapësire reklamuese

Bota

Tërmeti shkatërrues vret 22 persona, njerëzit vrapojnë nga paniku (VIDEO)

Shkruar nga Newsbomb
Tërmeti shkatërrues vret 22 persona, njerëzit vrapojnë nga
22 persona kanë mbetur të vdekur ndërsa dhjetëra janë plagosur pasi një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.4 në shkallën Rihter goditi rajonet Jajarkot dhe Ëest Rukum të Nepalit perëndimor më herët sot , thanë zyrtarët lokalë. Dëshmitarët okularë thanë se shtëpitë në zonë janë shembur. Qendra Gjermane Kërkimore për Gjeoshkencat (GFZ) fillimisht raportoi magnitudën e tërmetit si 6.2 ballë. Një zyrtar lokal, Harris Chandra Sharma, tha se autoritetet nuk kishin qenë në gjendje të kontaktonin autoritetet në epiqendrën e tërmetit, Jajarkot. Raportohet për 17 të vdekur në këtë zonë. Një zyrtar tjetër, Suresh Sunar, i tha Reuters se 20 persona u dërguan në spital me lëndime. “Edhe unë jam jashtë në vend. Ne po mbledhim informacione, por për shkak se është natë dhe është ftohtë, është e vështirë të komunikosh me zonat e thella,” shpjegoi ai. Qendra Kombëtare Sizmologjike e Nepalit njoftoi se tërmeti ka ndodhur në orën 23:47 me orën lokale, në rrethin Jajarkot të provincës Karnali. Jajarkot është rreth 500 km nga kryeqyteti Katmandu. <blockquote class="twitter-tweet"><p lang="en" dir="ltr">Earthquake in Delhi.<br><br>Live real footage of my room.<a href="https://twitter.com/hashtag/earthquake?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#earthquake</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/nepal?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#nepal</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/bhukamp?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#bhukamp</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/%E0%A4%AD%E0%A5%82%E0%A4%95%E0%A4%82%E0%A4%AA?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#भूकंप</a> <a href="https://t.co/mPDJK8BM9l">pic.twitter.com/mPDJK8BM9l</a></p>&mdash; Praveen Dixit (@praveendixit485) <a href="https://twitter.com/praveendixit485/status/1720505253681099237?ref_src=twsrc%5Etfw">November 3, 2023</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script> “Ne kemi konfirmuar raportet se pesë anëtarë të një familjeje janë vrarë në fshatin Aathbiskot. Ka informacione edhe për viktima të tjera. Ne nuk mund t'i konfirmojmë ato, "tha një oficer policie nga rrethi fqinj West Rukum. <blockquote class="twitter-tweet"><p lang="en" dir="ltr"><a href="https://twitter.com/hashtag/BREAKING?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#BREAKING</a>: North India including bihar patna , delhi ncr , Gurgaon , haryana and Nepal hit by a scary earthquake.<a href="https://twitter.com/hashtag/earthquake?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#earthquake</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/Delhi?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#Delhi</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/Nepal?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#Nepal</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/DelhiNCR?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#DelhiNCR</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/Noida?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#Noida</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/Tremors?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#Tremors</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/%E0%A4%AD%E0%A5%82%E0%A4%95%E0%A4%82%E0%A4%AA?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#भूकंप</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/Bihar?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#Bihar</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/Patna?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#Patna</a> <a href="https://t.co/5i7Esk6HqE">pic.twitter.com/5i7Esk6HqE</a></p>&mdash; Vidarbha Times (@VidarbhaaTimes) <a href="https://twitter.com/VidarbhaaTimes/status/1720515515981164713?ref_src=twsrc%5Etfw">November 3, 2023</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script> “ Shtëpitë u shembën. Njerëzit vrapuan jashtë . Jam jashtë, mes turmës së banorëve të tmerruar. Ne po përpiqemi të mbledhim informacione për dëmet”, tha një oficer policie, Santos Roca, për Reuters me telefon.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese