Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1kmh
0 %
Sht
16 °
Die
17 °
Hën
15 °
Mar
13 °
Mër
9 °
E shtunë, 1 Prill, 2023

Tërmeti shkatërrues në Turqi, shpërthen tubacioni i gazit natyror në Hatay

Lajme të ngjashëm

Një tërmet i fortë ka shkundur Turqinë dhe Sirinë orët e para të mëngjesit të sotëm.

Tërmeti ka rrafshuar me dhjetra ndërtesa duke u marrë jetën 79 personave në rajonet e Kahramanmaras, Gaziantep, Sanliurfa, Diyarbakir, Adana, Antiyaman dhe Malatya, ndërsa numri i të plagosurve ka shkuar në 500 në të njëjtat rajone. Ndërsa në Siri numri i të vdekurve ka shkuar në 111.

Nga tërmeti i fuqishëm ka shpërthyer tubacioni i gazit natyror në fshatin Topboğazı të rrethit Kırıkhan të Hatay.

Kreu i fshatit Topboğazı, Bilal Alpdoğan vuri në dukje se shpërthimi ndodhi menjëherë pas tërmetit të fuqishëm në dy pika të tubacionit të gazit natyror, 200 metra larg një fshati të banueshëm.

Më shumë