Tirana
clear sky
22 ° C
22 °
22 °
53 %
3.1kmh
0 %
Pre
20 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
E premte, 7 Maj, 2021
spot_img

Tërmeti në Turqi, eksperti paralajmëron ortekë dhe rrëshkitje të dheut

spot_img

Lajme të ngjashëm

a24c9060d6245e28c634af05d47cab71

Eksperti i katastroface Yildrim Gungor ka paralajmëruar qytetarët se pas tërmeti të fuqishëm 5.7 ballë që goditi kufirin Turqi-Iran mëngjesin e sotëm, do të ketë rrëshkitje dheu dhd ortekë dëbore.

r“Tërmetet mund të shkaktojnë ortekë dhe rrëshqitje të dheut. Njerëzit duhet të jenë të kujdesshëm sidomos në rajonet ku ekziston një rrezik orteku në Van Başkale.” tha ai.

Tërmeti i sotëm në Turqi ka lënë të vdekur 8 persona dhe 21 të plagosur, ndërsa mendohet se shumë të tjerë janë nën rrënojat e ndërtesave.

Moti i ftohtë dhe me dëborë e bën shumë të vështirë strehimin e banorëve, edhe pse qeveria dhe autoritetet kanë vendosur 144 tenda familjare, ndërsa 13 ekipe shpëtimi kanë arritur në zonat e prekura nga tërmeti.

Rreth 1 muaj më parë Turqia u godit nga një tjetër tërmet i fortë, që la pas 40 të vdekur dhe mijëra banesa të shkatërruara.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img