Hapësire reklamuese

Bota

149 viktima nga tërmeti në Kinën veriperëndimore

Shkruar nga Newsbomb
149 viktima nga tërmeti në Kinën veriperëndimore

Një javë pasi tërmeti më vdekjeprurës i Kinës në gati një dekadë goditi një rajon të largët dhe të varfër veriperëndimor të vendit aziatik, numri i të vdekurve është rritur në 149, me dy banorë të tjerë ende të zhdukur, sipas zyrtarëve shtetërorë.

Tërmeti goditi provincat Gansu dhe Qinghai, ku jetojnë shumë anëtarë të pakicës etnike kryesisht myslimane Hui.

Provinca e parë u godit më rëndë: më shumë se 200,000 shtëpi u shkatërruan dhe 15,000 të tjera janë nën kërcënim në Gansu, sipas raporteve të mediave shtetërore kineze. Tërmeti zhvendosi 145,000 banorë, vrau të paktën 117 njerëz dhe plagosi 781 të tjerë, sipas shifrave të fundit nga autoritetet deri më 22 dhjetor.

Në Qinghai, i cili fqinj Gansu në perëndim, 32 persona u vranë dhe dy të tjerë u zhdukën që nga ora 23:00 (ora lokale; 15:00 me kohën e Greqisë) të dielën e djeshme, sipas mediave kineze.

Autoritetet ia atribuojnë shkallën e dëmtimit të tërmetit thellësisë së tij të vogël fokale. Megjithatë, luajti gjithashtu një rol që shumë shtëpi në zonë ishin ndërtuar në të kaluarën, ishin prej druri dhe tullash, ose druri dhe dheu, dhe për këtë arsye nuk ishin të qëndrueshme ndaj tërmeteve.

Tragjedia nënvizoi nevojën për të forcuar mbrojtjen nga tërmetet në të dy provincat, shtuan autoritetet lokale.

Ky është tërmeti më vdekjeprurës në vendin aziatik që nga ai në provincën Yunnan (jugperëndim) në vitin 2014, kur autoritetet numëruan më shumë se 600 të vdekur.

Tërmetet e forta dhe shkatërruese janë mjaft të zakonshme në Kinë.

Në gusht, një tërmet me magnitudë 5.4 në Kinën lindore plagosi 23 persona dhe shkatërroi dhjetëra ndërtesa.

Në shtator 2022, një tërmet me magnitudë 6.6 në provincën Sichuan vrau të paktën njëqind njerëz.

Ndërsa një tërmet i tmerrshëm prej 7.9 gradë në vitin 2008 kishte lënë pas më shumë se 87,000 të vdekur ose të zhdukur, mes tyre 5,335 nxënës dhe vajza.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese