Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
67 %
2.6kmh
75 %
Enj
16 °
Pre
17 °
Sht
18 °
Die
16 °
Hën
11 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Tërmeti i fuqishëm 7.3 ballë godet Indonezinë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Indonezia është tronditur nga një tërmet me magnitudë 7.3 ballë.
Sipas EMSC mësohet se tërmeti është regjistruar në një thellësi prej 200 kilometrash.

Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare njoftoi se një tërmet me magnitudë 7.2 ballë goditi veriun e Timorit Lindor në orët e hershme të mëngjesit. Një paralajmërim për cunami nuk është lëshuar për ishujt përreth.

Ndikimi i tërmetit u ndje deri në 600 kilometra larg në Darvin, kryeqyteti i Territorit Verior të Australisë.

Indonezia ka një histori tërmetesh shkatërruese, me më shumë se 4,000 njerëz të vrarë gjatë tërmetit Sulaëesi në vitin 2018.

Tërmeti masiv me magnitudë 7.5 u lokalizua 70 km nga kryeqyteti provincial Palu dhe u ndje deri në Samarinda në Kalimantan Lindor dhe gjithashtu në Taëau, Malajzi.

Më shumë
spot_img
spot_img