Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
2.6kmh
0 %
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
38 °
E hënë, 21 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Tërmeti i fuiqëshëm godet brigjet e Japonisë, alarm për cunami

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

6840721b0ae4fcea203dfc536b90d3e6

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.2 i shkallës Rihter goditi mëngjesin e kësaj  të shtune Japoninë, me epiqendër në zonat verilindore. 

Lëkundjet ishin shumë të forta sa që u ndjenë edhe në Tokio dhe ku zgjatën mbi 30 sekonda. Autoritetet në  Japoni paralajmëruan një cunami me dallgë mbi 2 metra, por ky njoftim u hodh poshtë nga sizmiologët. Sipas raportimit të medieve të huaja, pavarësisht lëkundjeve të forta nuk u regjistruan të lënduar apo dëme materiale.

“Bazuar në parametrat paraprak të tërmetit, valët e rrezikshme të tsunamit janë të mundshme për brigjet e vendosura brenda 300 km (186 milje) nga epiqendra e tërmetit,” thuhet në deklaratën e sistemit të paralaljmërimit të Cunamit.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img