Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
1.5kmh
0 %
Hën
29 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
24 °
Pre
18 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

Tërmeti i fortë në Durrës, u shoqërua me 42 pasgoditje, sizmiologu Koçi: Nuk duhet të frikësohemi

spot_img

Lajme të ngjashëm

39a3474cab1b72f0efc57ac268cd3529

Szmiologu Rexhep Koçi thotë se qytetarët nuk duhet të frikësohen nga lëkundjet e forta të tërmetit që goditi Durrësin, pak minuta pas mesnatës.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, tërmeti ishte me magnitudë 4.0, dhe u shoqërua me 42 pasgoditje, ndërsa sipas EMSC tërmeti ishte me magnitudë 4.6.

“Nuk kemi të bëjmë me një rast për të cilin duhet të frikësohemi. Si tërmeti i 26 nentorit është e natyrshme që do të shoqërohen për një periudhë të gjatë me pasgoditje kur herë pas here zona të caktuara janë riaktivizuar, siç është zona e djeshme. Pastaj ka pasur një periudhë që qetësohet, riaktivizohet por gjithmonë magnituda ka qenë 4.2- 4.3. Nuk kanë qenë magnituda që të kalojnë 5 që të ketë impakt në struktura dhe ndjeshmërinë e njerëzve”, u shpreh sizmiologu Koçi për Ora News.

Lexo edhe: Tërmet i fortë pas mesnate në Durrës

Më shumë

spot_img