Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
28 %
2.6kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Tërmeti i fortë në Bosnje-Hercegovinë, MESAZHI që morët qytetarët pak para se të lëkundej toka

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një tërmet i fortë me magnitudë 5.7 ballë goditi mbrëmjen e djeshme Bosnje-Hercegovinën, dhe lëkundjet u ndjenë në Shqipëri dhe vende të tjera të Ballkanit.

Mirëpo raportohet se pak para se toka të fillonte të dridhej, një numër i madh njerëzish morën një njoftim në pajisjet e tyre celulare për tërmetin dhe një minutë para se të ndodhte.

Mediat e huaja shkruajnë se bëhet fjalë për një sistem “ShakeAlert”, i cili ka kohë që përdoret në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në Android dhe se tashmë ka filluar të dërgojë paralajmërime për tërmete në Evropë.

Sistemi “ShakeAlert” është zhvilluar nga sizmologët amerikanë. Në këtë sistem janë instaluar një sërë sizmometrash, të cilët e bëjnë më të lehtë zbulimin e tërmeteve.

Pra, në të gjithë botën, celularët Android mund të shërbejnë si sizmometra. Të gjithë qytetarët me telefonat “smartphone” u vjen një mesazh që tregojnë se mund të ndodhë një tërmet.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img