Tirana
light rain
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
50 %
3.6kmh
20 %
Pre
25 °
Sht
25 °
Die
26 °
Hën
27 °
Mar
26 °
E premte, 2 Qershor, 2023

Tërmeti 7.7 ballë “shkund” Turqinë, humbin jetën mbi 170 persona (PAMJE)

Lajme të ngjashëm

Një tërmet i fortë ka shkundur Turqinë dhe Sirinë orët e para të mëngjesit të sotëm.

Tërmeti i fuqishëm ka goditur Gaziantepin në Turqinë juglindore, pranë kufirit me Sirinë, duke vrarë dhjetëra persona në Turqi dhe Siri.

Sipas raportit të fundit të autoriteteve turke, numri i të vdekurve nga tërmeti ka shkuar në 76 në rajonet e Kahramanmaras, Gaziantep, Sanliurfa, Diyarbakir, Adana, Antiyaman dhe Malatya, ndërsa numri i të plagosurve ka shkuar në 440 në të njëjtat rajone. Ndërsa në Siri numri i të vdekurve ka shkuar në 111.

Pas tërmetit 7.7 Rihter janë regjistruar 42 pasgoditje, ku më i madhi është i rendit 6.6 Rihter. Nga tërmeti  shumë ndërtesa janë shembur dhe ekipet e shpëtimit kanë nisur kërkimet për personat e mbijetuar nën rrënoja.

E teksa Turqi po përballet me orë dramatike, ka kërkuar ndihmë nga komuniteti ndërkombëtar.

Për shkak se qindara banesa janë shembur, qytetarët nuk mund të kthehen në godinat e tyre pasi vijojnë pasgoditjet, por janë strehuar në disa xhami.

Tërmeti i sotëm është më i forti i regjistruar në Turqi që nga ai i 17 gushtit 1999, i cili u mori jetën të paktën 17 mijë njerëzve, mes të cilëve rreth një mijë banorë të Stambollit.

 


Më shumë