Hapësire reklamuese

Bota

Tërmeti 7.6 ballë godet Filipniet, paralajmërim për tsunami

Shkruar nga Newsbomb
Tërmeti 7.6 ballë godet Filipniet, paralajmërim për tsunami

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.6 ballë ka goditur pak më parë ishullin jugor të Filipineve.

Tërmeti ra pak më parë me një thellësi prej 32 kilometrash, teksa autoritetet filipinase lëshuan një paralajmërim për cunami. Nuk dihet ende nëse ka dëmtime dhe viktima nga ky tërmet i fuqishëm.

Qendra e Paralajmërimit të Cunamit të Paqësorit tha në bazë të madhësisë dhe vendndodhjes se priste që valët e cunamit të godasin Filipinet jugore dhe pjesë të Indonezisë, Palau dhe Malajzi.

Kujtojmë që Filipinet përjetojnë tërmete të shpeshta dhe shpërthime vullkanike për shkak të vendndodhjes së saj në "Unazën e Zjarrit" të Paqësorit, një hark sizmik rreth oqeanit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese