Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
49 %
1kmh
0 %
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
27 °
Mar
29 °
Mër
30 °
E shtunë, 21 Maj, 2022
spot_img

Tërmet i fortë në Afganistan, 22 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një tërmet me magnitudë 5.3 goditi sot Aganistanin. Si pasojë e lëkundjeve të fuqishme kanë humbur jetën të paktën 22 persona dhe dhjetëra të plagosur. Ndërsa qindra banesa u shembën në Qadis në provincën perëndimore të Badghis, tha guvernatori i qarkut, Mohammad Saleh Purdel.

“Disa njerëz u plagosën gjithashtu në tërmetin e sotëm”, tha Purdel, duke shtuar se viktimat përfshinin gra dhe fëmijë. Tërmeti ishte me magnitudë 5.3 të shkallës Rihter, sipas Institutit Sizmologjik të SHBA (USGS), i cili fillimisht raportoi një tërmet me magnitudë 5.6 ballë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img