Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
58 %
0.5kmh
0 %
Enj
24 °
Pre
24 °
Sht
28 °
Die
30 °
Hën
29 °
E enjte, 23 Shtator, 2021
spot_img

Tërmet i fortë 4.9 ballë: Shkundet toka në Tiranë e Durrës, banorët vërshojnë në rrugë nga paniku (DETAJE)

spot_img

Lajme të ngjashëm

792de9bd722c3f0938e278e6851d0c3f

Një tërmet i fortë ka tundur tokën pak sekonda më parë në Tiranë, Durrës e Krujë.

Sipas të dhënave paraprake, magnituda ka qenë 4.9 ballë i shkallës rihter në një thellësi prej 10 kilometrash, në Hamallaj, aty ku u regjistrua edhe tërmeti vdekjeprurrës i 26 nëntorit.

Lëkundjet kanë nisur në 21:15 minuta, dhe kanë vijuar për mbi 10 sekonda.

Momentalisht nuk ka raportime për dëme.

Lëkundjet që janë ndjerë deri në Elbasan e Fier kanë shkaktuar panik te banorët që kanë braktisur banesat duke vërshuar në rrugë.

Sipas IGJEUM, tërmeti i sotëm është në vazhdimësi të aktivitetit sizmik të 26 nëntorit.

“Goditja kryesore e orës 21.15 me magnitudë 4.9 i shkallës rihter, me thellësi 7 km, me epiqendër në fshatin Bubq. Goditja është shoqëruar nga pasgoditje më të vogla, të cilat shoqërojnë aktivitetin sizmik të 26 Nëntorit”, njofton Instituti i Gjeoshkencave.

Mainert.jpg

Panik në Tiranë, qytetarët braktisin banesat dhe dalin në rrugë.

fgthfghfgjk.jpg

gfdfgdfgdfgdfg.jpg

Më shumë

spot_img