Tirana
clear sky
31.5 ° C
31.5 °
31.5 °
48 %
2.6kmh
0 %
Enj
34 °
Pre
35 °
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
37 °
E enjte, 30 Qershor, 2022
spot_img

Tërhiqet nga kandidimi për Kushtetuesen, gjyqtari që nuk deklaroi 100 mln lekë para Vettingut nga ‘pakujdesia’

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ardian Dvorani tërhiqet nga kandidimi për Gjykatën Kushtetuese. Dvorani është aktualisht anëtar dhe kryetari i KED.

albsig

spring

Gjyqtari është shprehur se ka detyrim Kushtetues për të drejtuar Këshillin e Emërimeve të Drejtësisë, pasi është anëtar dhe kryetar i këtij institucioni.

“Detyrim kushtetues drejtimi i KED. Konsideroj prioritare drejtimin e KED”- ka thënë Dvorani.

Ndërkohë, kujtojmë se gjyqtari është jo pak emër i lakuar. Pak muaj më parë ai kaloi procesin e vettingut, mirëpo u shoqërua me komente të shumta.

Sipas ILDKPI gjatë kohës kur Dvorani iu nënshtrua procesit të Vettingut, u kostatua se gjyqtari nuk kishte deklaruar shumën prej 100 milion lekësh. Por paravërsisht kësaj, ai e kaloi me sukses procesin, dhe KPK doli në përfundimin se ishte pakujdesi.

Ndërkaq, ku vendim u cilësua si i njëanshëm nga opozita.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img