Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
1.5kmh
0 %
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
40 °
Hën
39 °
Mar
31 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Tërhiqet Kuvendi, gazetarët do të lejohen të qëndrojnë fizikisht në Komisionet Parlamentare

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kuvendi i Shqipërisë ka pranuar kërkesën e gazetarëve që ata të marrin pjesë fizikisht në mbledhjet e Komisioneve Parlamentare. Mësohet se Kuvendi është tërhequr nga vendimi i tij, i cili shkaktoi dhe një reagim të gazetarëve e mospranim të kushteve që sipas tyre “cënonin fjalën e lirë”.

Sipas Kuvendit, gazetarët nuk mund të merrnin pjesë fizikisht në Komisionet Parlamentare pasi disa deputetë kishin shprehur shqetësim, dhe sinjali i mbledhjeve e diskutimeve do të shpërndahej me regji në një dhomë të veçantë enkas për pjesëtarët e mediave.

“Lidhur me kërkesën për lejimin e prezencës fizike të gazetarëve në komisionet parlamentare si dhe lejimin e përdorimit të aparateve celularë në ambientet e komisioneve nga ana e tyre, kjo kërkesë të merret në konsideratë, duke u mundësuar atyre aksesin e plotë të çdo informacioni, përtej asaj që mundëson sistemi”, thuhet ndër të tjera në vendimin e Sekretarit të Përgjithshëm të Kuvendit.

71519e00 934c 4100 8de1 d4f09854da3e

Më shumë

spot_img
spot_img