Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
61 %
3.1kmh
90 %
Mar
7 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
10 °
Sht
8 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Teoricienët ngrenë ALARMIN: Hëna e përgjakur e 26 Maj 2021, simbolizon fundin e botës

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Teoricienët e konspiracionit kanë frikë se Hëna e Gjakut e mbrëmjes së sotme mund të simbolizojë fundin e botës siç e njohim ne.

Eklipsi i parë i plotë në dy vjet do të jetë i dukshëm nga Oqeani Paqësor, Azia, Australia dhe pjesë të mëdha të Amerikave më 26 maj.

Me të, Hëna do të marrë një ngjyrë të kuqërremtë siç parashikohet në Bibël për kur të vijë “dita e tmerrshme e Zotit”.

Besimi në fenomenin natyror mori një jetë të re në vitin 2013 kur një palë ministra të krishterë sugjeruan që “hwna e pwrgjakur” mund të sjellë fundin e botës.

Sipas John Hagee dhe Mark Blitz, fundi i botës është një seri prej katër eklipsesh që ndodhin brenda kornizës kohore të festave hebraike, me gjashtë hënë të plotë në mes.

Gjatë Hënës Super Blu të Gjakut të 31 Janarit, gjashtë muaj më parë, të krishterëve dhe teoricienëve të konspiracionit u kërkua që të përgatisnin fundin e botës.

Komplotisti popullor i krishterë Pastor Paul Begley tha: “Ne po jetojmë në ditët e fundit. Gjithçka ka të bëjë me hënën super blu të gjakut, është një shenjë profetike e kohërave të fundit”.

Në 2013 Hagee parashikoi: “Në këto dy vitet e ardhshme, ne do të shohim diçka dramatike të ndodhë në Lindjen e Mesme që përfshin Izraelin që do të ndryshojë rrjedhën e historisë në Lindjen e Mesme dhe do të ndikojë në të gjithë botën”.

Blitz shton: “Të gjitha këto shenja, që vijnë së bashku në një kohë, janë potencialisht sinjalet kulmore që Zoti po mbyll këtë kapitull të historisë njerëzore. Kjo mund të jetë thirrja e fundit e perdes përpara Mundimit të Madh të përmendur në Bibël. Zoti gjithmonë ka dashur të paralajmërojë popullin e Tij dhe pjesën tjetër të botës, para se të ndërhyjë. Çfarë mënyre më të mirë për të komunikuar me ne sesa përmes gjuhës universale të shenjave qiellore që flasin me çdo fis, gjuhë dhe komb?”

Profecia që ka frymëzuar ide të tilla është kur Pjetri citon profetin Joel 2: 30–31 duke thënë: “Dhe unë do të tregoj mrekulli në qiej dhe në tokë, gjak dhe zjarr dhe shtylla tymi. Dielli do të kthehet në errësirë dhe hëna në gjak para se të vijë dita e madhe dhe e tmerrshme e Zotit”.

Megjithatë, komplotistë të tjerë do të argumentojnë se Hëna e Gjakut ishte parathënë nga Libri i Zbulesave, i cili flet për tërmete të mëdha, dielli duke u bërë i zi dhe hëna “duke u bërë si gjak”.

Ndryshimi i ngjyrës së hënës ndodh për shkak të një efekti të njohur si shpërndarja Rayleigh që shkaktohet nga hëna që zhytet në hijen e Tokës gjatë eklipsit.

Disa drita nga dielli do të arrijnë akoma në hënë, por rrezet e diellit do të përkulen dhe shpërndahen nëpër atmosferën e Tokës, duke filtruar brezat jeshile dhe vjollcë të spektrit të dukshëm.

Ky efekt, i cili i bën perëndimet e diellit në portokalli dhe qiellin blu, do ta bëjë hënën të duket e kuqe.

Pretendimet e Hagee dhe Blitz që vendosën Izraelin dhe Lindjen e Mesme në qendër të apokalipsit simbolik, janë hedhur poshtë nga astronomët, studiuesit biblik dhe teologët, raporton Pakistan Today.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img