Tirana
clear sky
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
75 %
2.1kmh
0 %
Enj
15 °
Pre
17 °
Sht
17 °
Die
16 °
Hën
12 °
E enjte, 30 Mars, 2023

Tentuan të kalonin kufirin me dokumente false, prangosen dy të rinjtë në Rinas

Lajme të ngjashëm

Dy persona janë arrestuar nga Policia  Kufitare në Rinas, pasi tentuan të kalonin kufirin me dokumente të falsifikuara.

Sipas njoftimit bëhet me dije se në pranga kanë rënë shtetasit: E. I., 28 vjeç, banues në Kukës dhe L. O., 19 vjeç, banues në Durrës.

Gjatë kontrollit të detajuar rezultoi se dokumentet që ata kishin paraqitur, ishin me gjeneralitete të dy shtetasve të tjerë.

Njoftimi i Policisë:

Rinas

Goditet një rast i tentativës për të kaluar kufirin me dokumente të falsifikuara.

Arrestohen në flagrancë 2 shtetas.

Shërbimet e Policisë Kufitare Rinas, në vijim të kontrolleve të detajuara të dokumentacionit që paraqesin shtetasit që hyjnë dhe dalin në këtë pikë të kalimit kufitar, kanë evidentuar dhe goditur një rast të tentativës për të kaluar kufirin në mënyrë të paligjshme, me dokumente false.

Në përfundim të veprimeve hetimore u arrestuan në flagrancë për veprat penale “Falsifikimi i letërnjoftimeve, i pasaportave ose i vizave” dhe “Falsifikimi i dokumenteve”, të kryera në bashkëpunim, shtetasit:

E. I., 28 vjeç, banues në Kukës dhe L. O., 19 vjeç, banues në Durrës.

Shëbimet e Policisë, gjatë kontrollit të dokumentacionit të shtetasve E. L. dhe L. O., kanë dyshuar se këta shtetas nuk kishin paraqitur dokumentet e tyre të identifikimit. Gjatë kontrollit të detajuar rezultoi se dokumentet që ata kishin paraqitur ishin me gjeneralitete të dy shtetasve të tjerë.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme.

Më shumë