Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
5.1kmh
0 %
Die
0 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
7 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

Tentoi të shpërndajë parlamentin, arrestohet presidenti i Perusë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Perusë Pedro Castillo është arrestuar nga policia në kryeqytetin Lima, menjëherë pasi tentoi të shpërbëjë parlamentin.

Deputetët në Peru votuan në një seancë të jashtëzakonshme për të rrëzuar Castillon.

Nënkryetarja Dina Boluarte pritet të betohet si Presidentja e re e shtetit të Amerikës së Jugut, por do të duhet të fitojë mbështetjen e gjerë të partive parlamentare.

Një shumicë prej 101 anëtarësh në kongresin prej 130 personash të Perusë votuan për të fajësuar Castillo-n të mërkurën pasdite, pas një përpjekjeje më herët gjatë ditës prej tij për të shpërndarë parlamentin dhe për të vendosur një qeveri emergjente.

Thirrja e Castillo-s për zgjedhje parlamentare dhe për të punuar për një kushtetutë të re më herët këtë të mërkurë kishte shkaktuar një sërë dorëheqjesh të kabinetit, reagime të zjarrta nga zyrtarët e lartë si dhe u dënua fort nga fqinjët rajonalë.

Më shumë


spot_img

spot_img