Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
94 %
0.5kmh
40 %
Mër
18 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
24 °
Die
26 °
E mërkurë, 31 Maj, 2023

Tentativa për të rekrutuar ambasadorin rus në Hagë, Moska thërret diplomatin holandez

Lajme të ngjashëm

Rusia ka thirrur ambasadorin holandez në Moskë, Gilles Beschoor Plug, për atë që thotë se ishte një përpjekje e shërbimeve të huaja të inteligjencës për të rekrutuar atasheun ushtarak të Ambasadës Ruse në Hagë.

Incidenti i pretenduar nga Rusia ka ndodhur në fillim të këtij muaji, sipas një deklarate të publikuar nga Ministria e Jashtme ruse këtë të hënë, 31 tetor.

“Atij (ambasadorit holandez) iu dha një njoftim për protestë të fortë në lidhje me qasjen e rekrutimit të atasheut ushtarak të Ambasadës Ruse në Hagë më 20 tetor të këtij viti nga një përfaqësues i shërbimeve të inteligjencës britanike. Gjatë bisedës u theksua se veprime të tilla provokuese janë të papranueshme”, thuhet në njoftim.

Ministria ruse tha se “veprime të tilla jomiqësore” çojnë në destabilizimin e mëtejshëm të marrëdhënieve dypalëshe. Ajo pretendoi se ka pasur disa provokime të tilla të kryera nga shërbimet e huaja të inteligjencës në vitet e fundit në Holandë.

Referuar deklaratës, thuhet se autoritetet holandeze dhe agjencitë e zbatimit të ligjit “jo vetëm që nuk ndalojnë veprime të tilla të paligjshme, por edhe marrin pjesë vetë në to”, duke u përpjekur të spiunojnë diplomatët rusë ose t’i rekrutojnë ata.


Më shumë