Hapësire reklamuese

Aktualitet

Tensionet në veri të Kosovës, Shqipëria thirrje Serbisë: Tërhiq forcat e armatosura! Dënojmë aktet vandale të kryera sot në Zubin Potok

Shkruar nga Newsbomb
Tensionet në veri të Kosovës, Shqipëria thirrje

Ministria e Jashtme e Shqipërisë i ka bërë thirrje Serbisë që të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, për të mos i nxitur edhe më shumë tensionet mes dy vendeve.

Ky reagim vjen pas incidenteve që ndodhën ditën e sotme në veri të Kosovës, ku disa serbë i vunë zjarrin Qendrës së Regjistrimit të Automjeteve në Zubin Potok.

Ministria e Jashtme thotë se dënon aktet vandale të dhunës, ndërsa shton se do të bëjë gjithçka që të de-përshkallëzojë situatën dhe të rikthehet dialogu.

Reagimi i Ministrisë së Jashtme:

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme e Republikës së Shqipërisë është shumë e shqetësuar për përshkallëzimin e situatës në veri të Republikës së Kosovës dhe dënon fuqimisht aktet vandale të kryera sot, ku disa individë i vunë zjarrin zyrave të regjistrimit të mjeteve në Zubin Potok dhe dëmtuan një zyrë të ngjashme në Zvecan. Asgjë nuk e justifikon përdorimin e dhunës, dëmtimin e pronës publike dhe mungesën e respektit ndaj ligjit. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme bën thirrje që këta vandalë të sillen para drejtësisë.

Shqipëria është veçanërisht e shqetësuar për dërgimin e forcave të armatosura serbe pranë kufirit me Kosovën dhe mjetet fluturuese ushtarake të cilët fluturojnë afër dhe sipër hapësirës ajrore të Kosovës, të cilat nxisin individët të provokojnë trazira dhe dhunë, si dhe synojnë destabilizimin e Kosovës. Këto akte bien ndesh me marrëveshjet ndëkombëtare, të cilat kanë për synim të sigurojnë rendin dhe stabilitetin në atë pjesë të rajonit

Ne i bëjmë thirrje Serbisë të tërheqë forcat e armatosura të dërguara pranë kufirit me Kosovën dhe të punojë për de-përshkallëzim të menjëhershëm të situatës. Ne i nxisim të gjithë aktorët të tregohen të përmbajtur dhe të drejtohen menjëherë drejt dialogut, si e vetmja mënyrë për të ecur përpara dhe për të zgjidhur çështjet e mbetura pezull me frymën e bashkëpunimit, ndaj të cilave Shqipëria është angazhuar në mënyrë të pakthyeshme, në përpjekjet e saj dypalëshe dhe shumëpalëshe.

Si një aleat i NATO-s dhe një anëtar i përgjegjshëm i Kombeve të Bashkuara, Shqipëria do të bëjë gjithçka që është e nevojshme për të mbështetur të gjitha përpjekjet drejt de-përshkallëzimit të menjëhershëm të situatës dhe kthimit drejt dialogut.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese