Tirana
moderate rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
3.1kmh
100 %
Hën
18 °
Mar
21 °
Mër
24 °
Enj
21 °
Pre
27 °
E hënë, 26 Shtator, 2022

Tensionet në Tajvan, Kina ndërpret bashkëpunimin me SHBA-në për çështjet kryesore

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kina po ndalon bashkëpunimin me SHBA-në në disa fusha kyçe, duke përfshirë ndryshimin e klimës, bisedimet ushtarake dhe përpjekjet për të luftuar krimin ndërkombëtar.

Masat e reja pasojnë pas një udhëtimi në Tajvan nga një delegacion i Kongresit të SHBA i kryesuar nga demokratja e lartë Nancy Pelosi.

Kina gjithashtu ka sanksionuar Pelosin dhe familjen e saj, pasi vizitwn  e saj e shohin si një sfidë ndaj pretendimeve të saj për sovranitet mbi Tajvanin.

Masat u njoftuan nga ministria e jashtme e Kinës të premten. Ai tha se dialogu midis zyrtarëve të mbrojtjes amerikane dhe kineze do të anulohej, ndërsa bashkëpunimi për kthimin e emigrantëve të paligjshëm, ndryshimin e klimës dhe hetimin e krimit ndërkombëtar do të pezullohej.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img