Tirana
few clouds
-3.5 ° C
-3.5 °
-3.5 °
54 %
1kmh
20 %
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
7 °
Enj
9 °
Pre
9 °
E hënë, 24 Janar, 2022

Tensione në kufi, policia greke përplaset me refugjatët që kalojnë në Maqedoninë e Veriut

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Policia e Greqisë është përplasur më një grup të refugjatëve që janë të vendosur afër kufirit me Maqedoninë e Veriut.

Shumë refugjatë kanë ngritur tenda në kufi me Greqinë dyke synuar kalimin në Shqipëri si tranzit e më pas të udhëtojnë drejtë Evropës.

Ministrat e Migrimit të Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut, i kanë bërë thirrje refugjatëve që të largohen sepse nuk mund të udhëtojnë drejt Perëndimit pasi kufijtë janë të mbyllur.

Ministri i Migrimit në Greqi, Dimitis Vitas u shpreh se është një gënjeshtër dhe iluzion që BE-ja t’i hapë kufijtë për refugjatët sirian, irakian, apo azilantët e etnive të tjera.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img